Nie ulega wątpliwości, że jedną z najlepszych, najtańszych i najbardziej skutecznych aktywności fizycznych jest bieganie. Jest to sposób na wiele problemów, a zwłaszcza na problem z nadmierną masą ciała – osobom otyłym nie zaleca się biegać, ze względu na zbyt duże obciążenia stawów. Nie każdy jednak może tą aktywność uprawiać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wyniknąć, z niepoprawnego, a czasem nawet całkowitego braku przygotowania. Jest to najczęstszy błąd amatorów, który doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych – najczęściej wiąże się to z nogami. W dzisiejszym artykule opiszę możliwe do wystąpienia urazy oraz dolegliwości, których lepiej jest unikać – choć czasami nie jest to takie proste, jak się wydaje.
Do urazów związanych z bieganiem dochodzi najczęściej wtedy, gdy nasze ciało i organizm nie jest odpowiednio przygotowane. Brak odpowiedniego przygotowania do większego wysiłku, który w dodatku nadmiernie obciąża i przemęcza, może być powodem powstania wielu nieprzyjemnych, a w konsekwencji i bolących urazów czy dolegliwości. Zbyt ambitne podejście do biegania może w znacznym stopniu zwiększyć ryzyko wystąpienia urazów. Brak wprawy oraz odpowiedniej rozgrzewki, także są naszym przeciwnikiem.
Najczęściej do urazów dochodzi w okolicach mięśni oraz stawów – najbardziej podatne na uszkodzenia są kolana i kostka. Nieodpowiednie przygotowanie do treningu może więc doprowadzić do skręcania, naciągania, złamania i problemów z więzadłami. Nie musi to byś jedynie przestroga dla osób mało doświadczonych, ale także zawodowców, którzy także ulegają podobnym urazom. Jeżeli tuż po treningu odczuwamy pewien dyskomfort, ból, a później pojawia się obrzęk, to nie ma na co czekać, tylko skonsultować się z najbliższym lekarzem ortopedą.
Wymienione wcześniej urazy z pewnością nie są najgroźniejsze. Są gorsze, a należą do nich m.in. złamania zmęczeniowe. Czym są? W gruncie rzeczy są to kontuzje wynikające z przemęczenia, o czym właściwie wskazuje sama nazwa. Nie są więc objawem jednego zdarzenia, gdyż złamanie to tworzy się stopniowo. Nadmierne obciążenie mięśni oraz powtarzające się wstrząsy może doprowadzić do złamania zmęczeniowego. Przyczyną tej dolegliwości może okazać się także zbyt intensywny trening oraz zbyt częste treningi.
Niektórzy lekarze zaobserwowali, że do złamań zmęczeniowych dochodzi poprzez powtarzające się wstrząsy na źle dobranym i nierównym terenie – np. chodnik. Źle dobrane obuwie może być także powodem do powstania złamań zmęczeniowych. Kto najczęściej podatny jest na tego rodzaju złamania? Otóż, okazuje się, że nie są to wcale mężczyźni, gdyż problem ten dotyka najczęściej kobiety. Jeżeli w jakimś stopniu podejrzewamy, że mogło nam się przytrafić złamanie zmęczeniowe, to najlepszym lekarstwem będzie kilkutygodniowy odpoczynek. Dopiero po długotrwałym odpoczynku, powoli dostosujmy aktywność fizyczną, do panujących warunków – zwłaszcza do naszego organizmu.
Złamanie zmęczeniowe nie jest jedyną kontuzją, która może przydarzyć się biegaczom – nawet tym o najwyższym doświadczeniu. Bardzo często dochodzi bowiem do urazów określanych mianem „kolana biegacza”. Jak nie trudno się domyślić, kontuzja dotyczy obrębu kolana, które zaczyna bardzo boleć. Przyczyną powstania tego urazu są zbyt intensywne treningi, wręcz przeciążenia. Dodatkowo „kolano biegacza” spowodowane jest nadmiernym nawróceniem stopy lub braku całkowitej równowagi mięśniowej w nodze. Niemniej bardzo ciężko jest ustalić dokładną przyczynę tej przypadłości. „Kolano biegacza” objawia się zazwyczaj mocnym i charakterystycznym bólem w okolicach rzepki lub pod nią. Okazuje się jednak, że jesteśmy w stanie się chronić przed tego rodzaju schorzeniem, dbając o prawidłowe ułożenie stopy podczas biegu – technika, której należy się pilnować – a także o odpowiednie obuwie. Kiedy jednak przytrafi nam się „kolano biegacza” lub inna dolegliwość powodująca ból to pamiętajmy, by udać się z tym do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i przyczynę bólu, zalecają także prawidłowe leczenie. Zażywać środków przeciwbólowych oraz środków chłodzących nie ma najmniejszego sensu, ponieważ ich pomoc jest tylko doraźna, pomagając uśmierzyć ból tylko na chwilę.
Nie zapominajmy, że najczęściej popełnianym błędem, od którego wszystko się zaczyna, jest nieodpowiednie obuwie. Jeżeli chcesz związać się z tym sportem na dłużej to koniecznie zainwestuj w lepsze obuwie, markowe leginsy czy profesjonalne kurtki lub bluzy. Im lepsza ochrona przed deszczem, wiatrem czy nierównością terenu, tym lepiej dla nas. Dodatkowo odpowiednio dopasowane obuwie wpłynie na zmniejszenie kontuzji oraz znacząco poprawi komfort treningu. Pamiętajmy jednak, by obuwie było dobrane do rodzaju podpicia stopy.
Bieganie nie jest być może aktywnością idealną, jednak ma wiele istotnych zalet, które przyczyniają się do uzyskania zdrowego i szczupłego wyglądu. Dodatkowo nie każdy może sobie pozwolić na biegi, ponieważ zbyt duża waga może doprowadzić do nadmiernego obciążenia stawów. Stosunkowo dobrą alternatywą jest chodzenie lub marsz, więc jeśli nie jesteś zdecydowany co do biegania, to zacznij po prostu chodzić.