Wiele osób cierpi w sezonie letnim katusze związane z nadmierną potliwością stóp – zwykle nie pomaga samo częste ich mycie, bo już po krótkim czasie znowu są spocone i zaczynają brzydko pachnieć. Dezodoranty nie stanowią najczęściej skutecznego rozwiązania, ponieważ ich głównym zadaniem jest walka z samym zapachem, a substancji o działaniu antyperspiracyjnym jest w nich niewiele bądź nawet nie ma ich wcale. W takiej sytuacji najsensowniejsze rozwiązanie to odpowiednio dobrany antyperspirant do stóp, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas stosowania antyperspirantów.
Przede wszystkim sam antyperspirant, choćby najsilniejszy i najbardziej wydajny, nie załatwi sprawy. W przypadku nadpotliwości stóp dobrze jest określić, czy nie jest to w naszym przypadku dolegliwość dziedziczna – jeśli jest, to nigdy tak naprawdę problemu nie wyeliminujemy, choć da się potliwość skutecznie zredukować. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie naszego obuwia i skarpet: w przypadku nadmiernej potliwości stóp należy natychmiast zrezygnować z noszenia plastikowych butów, a syntetyczne skarpety zastąpić bawełnianymi. Dzięki temu nasze stopy będą mogły oddychać nawet w największe upały, co zredukuje ich potliwość.
To jednak nadal nie koniec. Prawidłowa higiena stóp to kolejny istotny krok na drodze do wyeliminowania zbyt dużej ich potliwości. Stopy należy myć często i dokładnie je osuszać, bo wilgoć w połączeniu z potem to doskonała pożywka dla bakterii (one właśnie w głównej mierze odpowiadają za nieprzyjemny zapach) oraz grzybic.
Antyperspirant do stóp to tak naprawdę ostatni element składowy, potrzebny do skutecznej walki z nadpotliwością stóp, przy czym trzeba pamiętać o tym, żeby nakładać go zawsze na dokładnie umytą, wysuszoną i pozbawioną uszkodzeń lub otarć skórę. Dobry antyperspirant nie może zawierać alkoholu, który ma działanie drażniące dla skóry, warto więc zwrócić przy zakupie uwagę na skład nabywanego środka. Na koniec zaś zasada, o której zapomina bardzo wiele osób, narzekających później na niską skuteczność antyperspirantów – nigdy nie powinniśmy zakładać skarpet czy odzieży na spryskaną antyperspirantem skórę, jeśli ta jest jeszcze wilgotna. Zawsze należy zaczekać, aż substancje lotne antyperspirantu odparują i dopiero wtedy założyć ubranie czy skarpetki – tylko w takim przypadku użyty środek pokaże swą prawdziwą skuteczność!